Manipulált közvéleménykutatások? A felmérések alapján két dolgot biztos nem szeretnek a magyar emberek: ha átverik őket a túlórákkal, és ha randalírozó tüntetők törnek-zúznak, kukákat borogatnak, (túlórázó) rendőröket inzultálnak. De sok minden más nem derült ki sajnos. Pl. a közhangulat a törvénymódosításról vagy az az elleni tüntetésekről.
Három felmérést vizsgáltunk: a Policy Agenda, a Republikon és a Századvég felmérését. Ne kerteljünk: az előző kettőt leginkább balliberálsnak tartják, az utóbbi pedig egyértelműen a Fidesz think tankje. Jellemző módon mindegyik sajtóban megjelenő közvéleménykutatás egy megrendelő igényeire és politikai céljaihoz van szabva érzésem szerint. Valahogy sose sikerült a legadekvátabb kérdést feltenni a közvéleménynek. Egyiknek se.
A Policy Agenda felmérése szerint az aktív korúak 81%-a szerint "a túlóraszám növelésével nő a dolgozók kiszolgáltatottsága", amit azért csúsztatás szalagcímben leegyszerűsíteni úgy, hogy a "túlóratörvénynek 81%-os az elutasítottsága" — ami azt sejtetné, hogy most eljött az ellenzék ideje, viszont csak néhány ezer fős tüntetéseket látunk, aminek az okait már próbáltuk keresni. Lehet szándékosan csapják be magukat, akik megtévesztő kérdéseket tesznek fel a közvéleménynek?
(A Republikon felmérése talán idejekorán készült, hasonló eredményekre vezetett, de talán még nem volt annyira széleskörben ismert a javaslat, de főleg nehezményezhető, hogy mint "rabszolgatörvényt" említi a kutatás a törvénymódosítást, ami hát hogy is mondjam, nem egy elfogultatlan kérdezőre utal és már eleve befolyásolja a válaszadást. Magyarán szólva: tökéletesen szakmaiatlan, ezután nehezen vesz az ember kezébe egy Republikon kutatást — de ebben nincs semmi új: a választásokkor is manipulálni igyekeztek, amit akkor lelepleztünk.)
Valójában mit gondolnak az emberek a túlóráról és a tüntetésekről? Ha már a közvéleménykutatásokból nem derül ki...
Nem akarok egyszemélyes közvéleménykutatónak felcsapni, de valami ilyesmi lett volna a megfelelő kérdés:
Ahogy külön kéne azt is venni, hogy milyen érzéseket vált ki a 36 hónapos munkaidőkeret, ami akár ezen túlórák lecsúsztatását, évek múltáni kifizetését is lehetővé teszi...
A Századvég felmérése szerint viszont a megkérdezettek "83%-a elutasítja az elmúlt napok tüntetésein tapasztalt agressziót és a rendőrökkel szemben tanúsított erőszakot". Hát ezt érezheti az is, aki egyébként egyetért a tüntetőkkel. Bőven. Sőt akár maguk a tüntetők 83%-a is. Hihető adat, hogy "a megkérdezettek 92%-a hallott arról, hogy ellenzéki politikusok a szerdai ülésen megpróbálták megakadályozni az Országgyűlés munkáját." (Még örülhetünk is a rég nem látott politikai érdeklődésnek. Cikkünk is rengeteg keresőtalálatot kapott azóta.)
A felmérés szerint "a magyar lakosság többsége (60%) nem tartja elfogadhatónak, hogy az ellenzék ilyen módon próbálta akadályozni a parlamenti munkát." Maga a 60%, ha valós adat, intőjel kéne legyen az ellenzéki pártok számára, hogy milyen formáját választják az ellenállásnak. Erre a végén még visszatérünk.
Maga a kérdés viszonylag korrektnek tűnik, bár az ellenzék 4-5-6 párt és formáció jelenleg, no és ez a sajtóban publikált felmérés is szemérmes akár a tüntetések céljának vagy maguknak a tüntetőknek vagy az egyes ellenzéki pártok szerepének a megítélését illetően.
Állást nem szeretnék foglalni. Azt megteheti fent ki-ki a szája íze szerint. Szerintünk csak jó lenne ez ügyben tisztán látni, és nem a közvéleményre hivatkozva, azt átverve, megvezetve, manipulálva védeni a mundér becsületét, politikai tőkét kovácsolni a semmiből, igazolni saját politikai baklövéseinket vagy ezek kombinációja...
Utcai randalírozásba menekült a Momentum és a Párbeszéd a postás elől?
Kispénzű emberek néha úgy igyekeztek elodázni az elodázhatatlan, hogy lélegzetvisszafojtva nézték a kulcslyukon keresztül a felszólító levelet átadni akaró postást, hogy mikor megy végre el. Rossz hírem van. Jó ideje a hivatalos levelek kézbesítettnek tekinthetőek anélkül is, hogy a kezünkbe vennénk. Ez a trükk már elavult.
Az ellenzék pártjai most egységfrontot képeznek a törvénnyel szemben, ami talán jó, bár én egy alternatív és jobb munkaidőszabályozási javaslatnak örültem volna a 2900 kizárólag obstrukciós okból benyújtott javaslat helyett. A parlamentbe az MSZP listáján bejutott Párbeszéd illetve a parlamentbe nem bejutó fiatal Momentum újraéledése és radikalizálódása az egyik legszembetűnőbb, ami történt. Tordai Bence cöfögéssel induló és a házelnöki pulpitust eltorlaszoló akcióit most Fekete-Győrék füstbombával, rendőrök dobálásával igyekeznek überelni.
A parlamenti balhé nélkül aligha szólt volna ez a történet ekkorát. Hogy mi helyes és mi helytelen, döntse el az olvasó. Ahogy azt is, hogy a radikalizálódásra mi ad elégséges okot...
Előtte ez történt, ami a botrány miatt is kevés figyelmet kapott:
Az Állami Számvevőszék októberben közölte, hogy a választási kampányköltések ellenőrzéséhez hat párt (a Fidesz-KDNP, a Jobbik, az MSZP, az LMP és a DK) szolgáltatott adatot. A Párbeszéd Magyarországért illetve a Momentum Mozgalom viszont nem teljesítette "a számvevőszéki törvényben előírt közreműködési kötelezettségét."
A két párt székhelyén többszöri megkeresés ellenére nem voltak elérhetőek sem, nem reagáltak az ÁSZ megkereséseire, ezért október 4-én – a vonatkozó törvényi előírás szerint — kezdeményezték a költségvetési támogatásuk felfüggesztését..." Ez azért nem egészen olyan ügy, mint a Jobbiké, amelyik kb. annyira csalt, mint a Fidesz, csak mit ad isten az utóbbi van kormányon és nevezte ki az ÁSZ elnökét, aki így csodálatos módon csak az előbbi pártfinanszírozását vizsgálta elég szigorúan a jogállamiság nagyobb dicsőségére.
Illetve beszéljünk az utca embere nyelvén: értem én, hogy Orbán "lop" és "geci" és ezért felgyújtunk pár kukát, felborítunk pár padot — legalábbis akadályozzuk az ülést, mint az MSZP-P és a DK, és a Momentum fiatal elnöke füstbombákat dobál — mert az "jó hangulatot kelt majd" (a megdobott rendőrökben?). Valahol meg is értem. De a postást azért csak be lehetett volna engedni, ahogy az amúgy közpénzekkel el kellene számolni — nem csak a kormánynak —, hanem a Párbeszédnek és a Momentumnak is.
(Meg a sajtóban kamupártnak nevezett, olykor csak a támogatásokra utazó csalóknak is, akikhez a két magát nem kamunak gondoló ellenzéki párt átsorolni látszik közben...) Döntse el ezt persze a közvélemény...
A Momentum — amely két éve még egymagában kormányképesnek érezte magát és mindenkit le akart váltani, bár nem lépte át a parlamenti küszöböt — és a Párbeszéd Magyarországért — amely a választás előestéjén dobta azóta megszűnt partnerét az Együtt-et a biztos mandátumot és frakciót ígérő MSZP-ért — tehát leginkább úgy viselkednek, mint egy Joszif Tot érdekeltség vagy egy Kaya Ibrahim kft. — az idősebbek biztos emlékeznek a régi kispályás fideszesek fantomcégeire, amik magyar szokás szerint a tartozás megfizetése elől hirtelen utolérthetetlen Strohmanok "tulajdonába" kerültek, akiken aztán semmit se lehet már behajtani.
(Érdekes adalék: az MSZP-P eközben szegény Bősz Anettéket is átverte a választás előtt megígért pénzzel...)
Hát nem könnyű így melléjük állni akár a túlóratörvény elleni küzdelemben, hálistennek a szerintünk indokolt tiltakozások lényegében pártsemlegesek, nincs szervezőjük, amit a szkeptikusok abból is biztosra vehetnek, hogy tényleg nem tudni, hogy mikor merre vonulnak, és hát persze más ellenzéki pártok is részt vesznek rajta, nem csak radikalizált csoportok. Az jó érzéssel tölt el, hogy a tüntetők között a józanul, felelősen gondolkodó emberek vannak többségben, s hogy a balhét kereső szélsőségesek által felborított kukákat és a kiszórt szemetet pl. egyes zöld tüntetők összeszedték itt-ott és ahogy azt egyébként DK-s tüntetők megörökítették...
UPDATE: A Momentum pedig azzal próbálja menteni az — általuk a rendőrökre dobált füstbombáktól is — eldurvult helyzetet, hogy gyűjtést rendez az ellopott, összetört szánkók pótlására. Még szebb lenne a gesztus persze, ha ők maguk fizetnék ki, könnyű ugyanis más pénzén gavallérkodni.
UPDATE: A VH / Pulzus nevű kutató is közzétett friss adatokat. Ők felteszik azokat az adekvát kérdéseket ugyan, de sok más érdekes kérdést is. A felméréssel kapcsolatban akkor ébred kétely az emberben, amikor azt olvassa, hogy alig 6% ellenzőn és 10% tanácstalan válaszadón kívül mindenki még radikálisabb eszközöket vetne be: 64% sztrájkot óhajt, 11% viszont egyenesen követeli az utcai zavargásokat, a rongálást (sic!) és az erőszakot (sic!). Ha hihetünk a felmérésnek...
Ahány kutató annyi közvélemény? Döntse el mindenki melyikük hazudik...
Ha még nem unod a közvéleménykutatásokat
és kitöltenéd a kétperces kérdőívünket, akkor légy szíves kattints ide! A kérdőív anonim és majd egy másik posztban beszámolunk az eredményeiről! Köszi!