A nép beszélt. Két hete tartották meg az amerikai választásokat, de még mindig nincs hivatalos eredmény. Sőt. Hirdessen bármit a mainstream média. A valóságot máshonnan tudhatjuk meg: a fogadóirodák még nem fizetnek, még mindig 9%-ot adnak annak arra, hogy végül Trump győz. Nem ez az első elnökválasztás, amely a szavazófülkék helyett végül a bíróságokon dől majd el. De semmiképpen nem a médiában és újságírók által.
Vajon mennyi esélyt adtak volna a social media kápói Churchillnek a II. világháborúban?
Trump, ahogy korábban pl. Al Gore, nem adja fel, folytatja a jogi küzdelmet a Fehér Házért. Teljesen abszurd, de a Facebook és a Twitter kényszeresen ilyen disclaimer üzenettel igyekszik elnyomni azok posztjait, akik szerintük az ő "végeredményükkel" ellentétes kimenetelről írhatnak. Legyen az akár Ivanka Trump családi fotója vagy Trump elnök tetszőleges tweetje vagy a Fehér Ház szóvívőjének hivatalos nyilatkozata. Joe Biden és fia ukrajnai korrupciójának New York Post által nyilvánosságra hozott bizonyítékait ennél súlyosabb módon, direkt cenzúrával tüntette el a mainstream és a social média, ami példátlan az amerikai történelemben.
A tech cégek által uralt nyilvánosság egy sötét új korszakára ébredtünk a korábban szabadnak hirdetett interneten, amit Zuckerberg a legnagyobb veszélynek nevezett a demokráciára. Miközben a Facebook módszeresen kémkedik felhasználói után: aranyos módon úgy csinált, mintha a rendszer nevére sem emlékezne: Centra. Egy másik alkalmazás neve is felmerült a kihallgatáson: a Facebook, a Twitter és a Google a Tasks-on keresztül osztja meg egymással kik azok a felhasználók, akiket a három vezető platformról, tehát lényegében az internetről kicenzúráznának. Megfosztva felhasználók ezreit alapvető jogaiktól örökre, amit még a legtöbb állami törvény sem merne.
Én maradok régi vágású liberális és visszakövetelem magunknak ezeket a jogokat a liberális elitek által zsarolt Mark Zuckerbergtől és társaitól. Sem az állam, de főleg egy magáncég diktatúrája nem elfogadható számomra. Bárki is nyerje meg a választásokat, ezen az áron a győzelem egyszerűen csalás, a demokrácia pedig a tech óriások által rendezett készátverés-show. Ha valami veszélyes a demokráciára, akkor ezek az óriáscégek igen és nem a szólás szabadságával élő amerikaiak vagy magyarok.
Második világháború utánihoz hasonló átnevelést javasolnak egyes vezető demokraták Trump szavazói számára. Elment az eszük? Saját honfitársaik nem a legyőzött náci Németország és Japán. Mi a következő javaslat Auschwitz vagy Gulág a másként gondolkodóknak? A fogadóirodák 9% esélyt adnak arra, hogy végül Trump győz. A választásnak még nincs vége, de az amerikai demokrácia vége riasztóan közel került.Miért nem gratulálunk Joe Bidennek?
Egyes kommentelők fordítva ülnek a lovon, bocsánatkérést várnának el azoktól, akiknek igaza volt: Trump bizony mégis esélyes volt a győzelemre. A végkimeneteltől függetlenül. Pontosan úgy és azért, amit írtunk. Miközben minden mainstream média azt harsogta, hogy Biden nagyarányú győzelme biztos. A demokraták nem tudták átvenni a Szenátust, maradt a republikánus többség, még a Képviselőházban is visszaszorultak úgy tűnik 13 hellyel. Az elnöki verseny pedig még nem dőlt el.
2020 újabb szürreális epizódjához érkeztünk. Szinte a fél világ már stréber módjára kényszeresen gratulált Joe Bidennek, mint az Amerikai Egyesült Államok következő elnökének. Köztük kormány- és államfők. Sőt volt, aki már másnap Bident nevezte (ki) elnöknek, ami persze képtelenség. A Trump-gyűlölők öröme korai még. Mindez az amerikai alkotmány nemismeretéről árulkodik mindössze. No és irtózatos elfogultságról. Újabb közhely, de a jogállamiságot féltő liberális közvélemény nem hajlandó tudomásul venni, hogy vannak szabályok illetve a szabályok mindenkire vonatkoznak vagy nem értik azokat. A jelenlegi elnök mandátuma január 20-án jár le. Az elnökválasztást nem pusztán ceremoniálisan, hanem ténylegesen eldöntő Elektori Kollégium december közepén ül össze, akiknek a döntését a Kongresszus januárban hitelesíti.
Ekkora már egész biztosan tudni fogjuk, hogy kit tekintsünk az USA elnökének. Nem mintha ez az átlag amerikai életét feltétlenül befolyásolná. A korrupt elit inkább biztonságban érezheti majd magát Joe Biden bábkormánya idején, a szegénysorból kikerülő amerikai katonák élete viszont újra veszélybe kerülhet az újrainduló a "demokrácia exportnak" nevezett unilaterális békefenntartás, intervenciók, népirtások, rablóháborúk (megfelelő aláhúzandó) miatt. Újra jönnek a liberális héják és a progreszív szemfényvesztők. A valóban baloldali Bernie Sanders-rajongók pedig újra hoppon maradnak.
Ez (volt) a választás legnagyobb tétje röviden. Az amerikaiak talán 66% "kötőjel!" 72%-át érdekelte viszont az egész, ennyien szavaztak, ami korábbiakhoz képest "sok", és látható, hogy még ezt is HATMILLIÓS szórással tudják csak meghatározni. A választás legelemibb adatai sem ismertek: hogy hányan szavazhattak volna és hányan szavaztak érvényesen. Agyrém. A magyarhoz hasonló választói közömbösség egy régóta válságban lévő demokratikus rendszer betegségtünete. A magyarnál jóval korruptabb és eljárásjogilag kevésbé transzparens kampányfinanszírozás és választási jogszabályok zavarosságára és hiányosságaira szerintem sokan nem csodálkoztunk még rá idehaza eléggé. Magyarországról csak "áhítattal szokás felnézni" Amerikára és a nyugatra.
(Erre azonban (most) semmi okunk nincs. A magyar "boomerek és milleniálok" nyugatképe idegesítően egyformán egysíkú. Nem nyitok új frontot. A kritikátlan rajongás csap át majd olthatatlan gyűlöletbe.)
A blog azért indult, hogy az ideológiai szekértáborokon túllépve tiszta vizet öntsön a pohárba. Olvasottságunk idén lépte át az egymilliót. Posztjainkat számos országos és helyi portál megosztotta vagy hivatkozta az Indextől a Mandinerig, a Mércétől a Propellerig, a Hírolvasótól a Kapuig, a Balmixtől a social mediáig.
Oszd meg írásainkat, lájkolj és kövess minket: facebook.com/kilonem100
Támogass: patreon.com/kilonem100 Köszönjük!
Decemberig a köztes idő arra szolgál, hogy az esetlegesen felmerülő kifogásokat és szabálytalanságokat megvizsgálhassák és minden kétséget kizáróan megállapítsák az egyébként 50+1 eltérő szabályokkal és egymástól függgetlenül megtartott elnökválasztás eredményét. Egyes hazai liberális politikusok saját szegénységi bizonyítványukat lobogtatják, amikor azt mondják, hogy "a választást a trump-i adminisztráció bonyolította le, ezért értelmetlen az egész procedúra". Egy jogállamban sosem az. És természetesen nem Trump és mégcsak nem is a szövetségi kormány rendezte a választásokat, hanem az egyes tagállamok kormányai, sokszor ellentmondásos szabályok alapján. Sőt: olykor hatályos bírósági ítéletekkel szembemenve. Épp ezért gratuláció helyett:
Őszinte részvétem az USA 328 millió polgárának az idei választási kampányhoz: tetszőleges eredmény mellett
Miről van szó? Az elnökválasztás kimenetele az államok 90%-ában vitán felül eldőlt. Sőt, már a választások előtt, ugyanakkor a döntő jelentőségű 5-6 államban az eredményt vagy nem hirdették még ki vagy Trump és a republikánusok vitatják azt, amihez egyszerűen alkotmányos joguk van. Ezért NINCS HITELESÍTETT VÁLASZTÁSI EREDMÉNY. De nem csak joguk, hanem számos okuk is van vitatni, amivel tele kéne legyen az amerikai és a világsajtó, de nincs. A magyar sincs. Ez is önmagában botrány. Az Egyesült Államok és annak 50 tagállama jogállam, ami lehetőséget nyújt arra, hogy bármely vitás ügyben a felek független bírósághoz forduljanak igazuk, kifogásaik pártatlan elbírálása érdekében. Egyébként ez nemcsak annak érdeke, aki alulmaradni látszik: valójában a győztesek érdeke is, ugyanis az ilyen eljárások lefolytatása garantálja a legitimitásukat, hogy az élet rendes mederben folyhasson tovább: mindenki elfogadja a status quo-t.
Ez a legitimitás, amit a demokraták négy éven át megtagadtak Trumptól. Ezzel veszélybe sodorva az amerikai jogállamiságot. Míg ugyanezzel Trumpot vádolták: aki az alkotmány adta jogaival élt mindössze: bírákat nevezett ki, döntéseket hozott. Azóta egyértelműen kiderült a RussiaGate, az orosz befolyásolás vádja a Clinton-gépezet koholmánya, sikertelen koncepciós per. A Trump elleni gyűlöletetet azonban a média "legitimálta", amit Trump médiával szembeni konfrontációja sem enyhített nyilvánvalóan. Az elmérgesedett viszony az egész amerikai demokráciára ártalmas, de nem menti fel ez a médiát az alól a bűn alól, hogy Trump ellenfelét egyoldalúan segítették a kampányban.
Bizony a FOX is, ami a konzervatív Amerika szócsövének számított már akkor eredményt hirdetett Arizónában Biden javára, amikor az emberek még a sorban álltak és szavaztak. Ez nem más, mint a választói akarat elnyomása, aminek egyik eszköze mindenütt a közvéleménykutatásokon keresztül az esélytelenség sulykolása. Aki esélytelennek van kikiáltva, arra a választók a valóságban is kevésbé hajlandóak szavazni. Ó, ismerjük mi is ezt jól idehaza! A választás a megismert eredmények mellett is Trumpnak hozott váratlan sikert: a közvéleménykutatások mind csődöt mondtak. A választás ugyanis olyan államokban dőlt el Trump javára vagy vált rendkívül szorossá, ahol akár 10% különbséget is "mértek" Biden javára, folyamatosan, a (saját maguk által) "legjobbra értékelt" közvéleménykutatók mind ugyanabba az irányba "tévedtek" és nagyot. A média ezeket harsogta. Az a média, amelyik óriási bajban van, mert lelepleződött hazugságai miatt most legalább 73 millió dühös amerikai fordul el tőlük. A CNN óriási veszteséget halmozott fel és a friss tulajdonos AT&T is meg szeretne válni tőle.
A kényszerűségből Trump-ellenesből egy idő után és egy ideig "Trump-pártivá" váló FOX News az újabb pálfordulást úgy tűnik szintén meg fogja sínyleni, a NewsMax jelentkezett be átvenni a nézőit és a hirdetési bevételeit. Vannak dolgok, amik talán a kései kapitalizmusban működnek, ilyen talán az amerikai médiapiac is, nem kiabálnám el. A bloggerek, YouTuberek egyre másra ontják a mainstream médiát leköröző anyagaikat, elhalászva a nézőket és a bevételeket. Ilyen kommentátor az általam leginkább követett Tim Pool, akinek hitelességét az biztosítja, hogy az elitellenes Occupy Wall Street tüntetések amatőr tudósítójából nőtte ki magát az egyik legnagyobb kommentátorrá. A baloldallal való kenyértörésre akkor került sor, amikor Tim helyszíni tudósítást akart készíteni a baloldali Vice-nak dolgozva Svédországról, amikor Trump a bevándorlás kapcsán elhíresült tweetjeiben Svédországgal foglalkozott éppen. Mégis mi más lett volna a sajtó feladata, mint odamenni és beszámolni hitelesen? Ehelyett Tim Pool-t ellehetetlenítették a liberális médiában. És: vidáman önállósodott.
Jön az új média. A réginek lehet befellegzett.
Trump jogi küzdelme nem precedens nélküli
Bírósági jogorvoslat jogával élt egyébként a demokrata Al Gore 2000-ben George W. Bush-sal szemben Floridában. Tény, hogy az ilyen keresetek ritkán sikeresek: mint tudjuk, Gore sem járt sikerrel. A végtelen szavazatújraszámlálást egészen érdekes módon George W. Bush bátyja, Jeb Bush kormányzó vezényelte le, és végül a Legfelsőbb Bíróság állította le és hirdetett eredményt. Néhány száz voksot sikerült találni a demokrata jelöltnek akkor. Nem eleget. Trumpnak ezzel szemben jóval nagyobb mázlija kellene legyen, hogy átfordítsa az eredményt.
De nem ez az egyetlen jogi út a győzelemre, ahogy arról baloldali kommentátorok rémülettel írtak, mint jogi puccsról: amennyiben a választások eredménye nem kihirdethető, az adott államok törvényhozásai fognak elektorokat küldeni. A szavazás eredménye onnantól kezdve nem számít az adott államban!
Pennsylvania, Georgia, Michigan, Wisconsin, Arizona esetében ez republikánusokat jelent, akkor is, ha a kormányzó demokrata. A republikánusok végül nem biztos, hogy szembe mernek menni a választók vagy a saját választóIK akaratával, bármit is nyilatkoztak eddig. (Amúgy. Lehetséges, hogy ezek a vörös államok egy kék elnökjelöltre szavaztak? Igen, de kéne erre egy nagyon erős igazolás most, mert egyre több a kétely...)
Ez a forgatókönyv már valóban precedens nélküli lenne. De: alkotmányos. 100%-ig.
Választási csalások voltak, vannak, lesznek.
Sajnálom, ha ez sokakat kiábrándít. Általában nem befolyásolják az eredményt: vagy csak nem tudjuk. Viszont a választási csalásokat, ha jól csinálják elég nehéz utólag bizonyítani.
Amit bizonyítani lehet azok a szabálytalanságok. A csalások egyébként többnyire nem úgy zajlanak, hogy orosz hackerek feltörik a "rendszert". Bár hasonló epizódok voltak most Amerikában is, hogy leállt a választási irodák nyilvános weboldala. Itt felesleges keresni a "hibát". Ettől függetlenül a szavazógépek sem feltörhetetetlen rendszerek. Pár éve éppen talán az egyik vitatott államban használt szavazógépet szedett szét a Symantec, hogy meghackelje. Sikerrel.
Most pedig arról pletykáltak, hogy a választások napján jelentek meg szerelők hirtelen néhány helyen. Nem tudom, nyilván jegyzőkönyv szerint teljesen rendben zajlott minden. De mégis...
A gyanú maga is persze igen kínos Bidenékre nézve. Béke itt nem lesz. A szabálytalanságok vagy a statisztikai anomáliák felgöngyölítése is sikerrel járhat ugyan, de meghatározóbb lehet az olyan helyi döntések alkotmányellenessé nyilvánítása, amelyek szembefordultak a bírósági döntésekkel és olykor az adott állam alkotmányával is: pl. lehetővé tették még napokig a szavazólapok fogadását. Ami így hatással volt a választás eredményére, mert bizonyos csoportokat hozott előnybe: mindezt verseny közben megváltoztatott szabályok által.
Ilyen torzító szabályokat hoznak folyamatosan "amúgy". Ilyen a híres gerrymandering, a választókerületek pártpreferenciákhoz való igazítása egyes pártok helyzetbe hozására. A legtöbb ilyen körzetben a választás puszta formasággá válik és bizony Amerikában ma már egyre több körzetben nem is indul valójában kihívója az adott körzetben domináns pártnak.
Van ahol 70-80-90 éve kirobbanthatlanok a demokraták vagy a republikánusok, tombol is a korrupció. Az állami szintű választások akár harmadában is lényegében egypártrendszer érvényesül az USA-ban. (Akár meg sem tartják a voksolást!) A szövetségi szintű választásoknál is előfordul ilyesmi, és számos más érdekességet találunk: Kaliforniában pl. a legutóbbi két szenátorválasztáson is két demokrata jelölt közül választhattak az amúgy nagyon liberális szavazók, az itt közösen tartott (úgynevezett "dzsungel-") előválasztásokon ugyanis 2-2 demokrata jutott be, kvázi a "második fordulóba", ami a választás maga.
Ismét csak érdekesség a "24 év után megüresedett" helyre 2016-ban bejutó Kamala Harris (Kalifornia korábbi Polt Pétere) szenátori helyét, ha alelnök lesz, nem időközi választásokon fogják eldönteni, hanem a kaliforniai kormányzó nevezi majd ki egész egyszerűen. Az ilyen szenátorok szoktak általában korrupt üzletfelekből, haverokból, rokonokból kikerülni. Csak úgy mondom. Az Obamát Illinois-ban hasonlóan váltó Burris állítólag fizetett a szenátorságért az akkor már vizsgálat alá vont kormányzónak. Későbbi sikertelen indulásait Obama is támogatta. Miért ne? Nem igaz?
Kamala Harris egyébként még nem adta vissza a mandátumát. Csak úgy mondom...
A szövetségi választási bizottság elnöke is azt mondja, hogy a választás nem volt törvényes
Lépjünk túl ezeken a dolgokon. A mostani elnökválasztás ezernyi sebből vérzik láttuk, tudjuk. A szövetségi választási bizottság elnöke, nem egy politikus, hanem egy vezető köztisztviselő, is azt mondja, hogy a választás nem volt törvényes a nyilvánosságra került tömeges szabálytalanságok miatt. A mainstream média őrjöng és rohan cáfolni a tisztviselő nyilatkozatát. A korábbiakhoz képest is jóval több és nagyobb nagyságrendű a szabálytalanság. ezekről a nem-mainstream média ezernyi bizonyítékot mutat be naponta, videók, újságcikkek, tanúvallomások ezrei várnak megválaszolásra.
És ismétlem: bármit mond a mainstream média, bármi lehet a jogilag kötelező érvényű végeredmény, az nem azon múlik, hogy mi mit szeretnénk látni.
A bíróságok döntését akkor is el kell majd fogadni, ha a kiterjedt csalásokat vagy azok eredményt befolyásoló mivoltát nem sikerül bizonyítani. (Ez az én tippem egyébként.) Az amerikai demokráciát vissza kell terelni a rendes medrébe. Erről szólnak a jogi eljárások. Ezeket le kell folytatni, addig nem beszélhetünk győztesről vagy akár "projected winner-ről". Béke a történtek után egész biztosan évekig nem lesz, de elemi igény a szabálytalanságok kizárására és a politika megreformálására remélem igen.
Az ütődött kommentek elkerülése végett: én nem tudom sem cáfolni, sem igazolni, hogy kiterjedt, szervezett választási csalás történt-e vagy sem, Te sem tudod, a CNN sem, és bármilyen hihetetlen a 444 vagy a 888 aranytollú "igazi" újságírói sem innen szeretett shit hole country-nk szívéből.Tegyük félre rossz beidegződéseinket, amiket amúgy sem első kézből szereztünk, hanem a média által közvetített egyoldalú torzképekből vagy zsigeri reakcióinkból, saját pártosságunkból, ami engem is Trump ellen hangolt. Látható mindenki számára, hogy az amerikai polgárok jó fele, 73 millió választó támogatott egy olyan elnököt, akiről a világsajtó egy sor jót sem volt hajlandó leírni. Sohasem. Mellesleg többen szavaztak rá, mint valaha bármelyik amerikai elnökre eddig. Hihető-e, hogy Bidenre még nála is többen? Többen, mint az én értékelésem szerint etalonnak tekinthető Obama elnökre, aki tökéletes szónok és filmbe illően elnökies médiaszereplő volt?
Ezektől függetlenül politikájukat nekünk objektíve kell megítélnünk, nem barnítókrémük narancssárgájáról vagy "a Donáld" elhíresült tweetjeiről és elszólásairól vagy arról, hogy hány nőt szedett fel üzletemberként szar dumával: ezek ugyanis mind érdektelenek azoknak a dolgoknak a szempontjából, amik valóban számítanak. Ne kábítsuk magunkat süket bölcsész dumákkal.
Különösképp értelmetlen innen Magyarországról elvakult focidrukkerként állni egy számunkra alig átlátható tengerentúli politikai kakasviadalhoz
Ezt hagyjuk meg az amerikai redneckeknek szélsőjobb- és szélső-szélső-szélsőbaloldalon. Egyik sem tekinthető mércének. Az egész annyira ciki. Trump nem Orbán, sőt igazából még Orbán sem az az Orbán, amit látni akarunk. Több és kevesebb is, de ez egy másik poszt témája lehetne. A kölcsönös boszorkányüldözés és a folyamatos politikai hisztériakeltés biztos nem, de a tárgyszerű vita közös ügyeinkben idehaza is hasznára lennének a nemzetnek.
Trumpnak annyi köze hazánkhoz, hogy két felesége is volt Kelet-Európából... Bidennek meg annyi, hogy járt a Balatonnál, amitől el kéne olvadjak nyilván a 444 szerint, de úgy üzletelt Ukrajnában, mint spanyol konkvisztádorok a bennszülött indiánokkal: gyarmatosítóként. Mi is kaphatunk majd pár üveggyöngyöt, ahogy pár indián előtt teatrálisan letérdelt legutóbb a média által felkent "president-elect". Vissza a valóságba. Kitörlöm a könnycseppeket a szememből. Bidennek 47 éve volt tenni is valamit.
Mármint nem úgy, mint Magyarországon feltétlenül szokott. 2002-ben újraszámlálásokra sem került sor, de azóta még mi is láthattunk olyan választást, amit a bíróságok megsemmisítettek és újra megtartottak. És láss csodát Szekszárdon a civilek szövetsége két ilyen körzetben is legyőzte a Fideszt.
Az USA-ban a szabályok ennél bonyolultabbak. Megmondom őszintén nem mindig a józanész és a demokrácia nagyobb dicsőségére. Hívjuk ezt furcsa hagyománynak, kétszáz éves lomokkal van teli a padlás, cserébe sok helyen nincs választói névjegyzék, ami Európában alap.
Akár több államban is voksolhatott az, aki átköltözött mostanában és a levélszavazatok "önkéntes" begyűjtése is ellentmondásos helyzethez vezethet. Megbízhatunk-e abban, aki gyűjti azokat? Történhet ilyen? Hogy valakik csak úgy mások szavazólapjaival szaladgálhassanak? Megtörtént sajnos.
Halottak szavaztak levélben a választáson, lehet egyszerű tévedés? Megtörtént sajnos. Biztos máskor is. De hány ilyen esetet kell elfogadjunk normálisnak? Nem befolyásolja a választásokat? Lehet. A helyzet akkor is ellentmondásos.
Nem kell ehhez az sem, hogy a republikánus szavazatszámláló biztosokat ne engedjék oda ellenőrizni a hivatalnokok munkáját: naná, hogy a COVID-ra hivatkozva! Ahogy történt sajnos.
Nem kell ehhez, hogy ezrek jelentik, hogy nem szavaztak levélben mégis azt látják, hogy beszámították a levélszavazatukat. És hogy Michiganben a jegyzőkönyvek 70%-ában eltérések vannak a szavazólapok és az aláírások száma között... Ahogy történt sajnos.
Nem kell ehhez, hogy szavazatszámláló biztosok vagy Trump ügyvédei legyenek megfenyegetve, hogy lépjenek vissza, ne vállalják az ügyeket. Lehet semmit sem bizonyít ez, de nem normális. Ahogy sajnos mindez megtörtént.
Nem kell ehhez az, hogy a kiderüljön, hogy gyanúsan egyforma szavazólapokat találjanak, 500-at zsinórban Biden-re "nyomtatva", hiszen, hogyan lehetne másként egyforma az utolsó tintafolt is rajtuk? Ahogy sajnos ez tényleg mind megtörtént.
A mainstream média pedig sulykolja: "Joe Biden az elnök, Joe Biden az elnök, Joe Biden az elnök..." Miért kéne sulykolni, ha ez igaz lenne? Miért nem biztos ebben a választók jelentős része? Miért nem várjuk meg türelmesen a bírósági eljárások eredményeit?
Lehet eső, lehet hó, akinek nincs vaj a füle mögött, annak nem kell aggódnia, nem?
Nem kell ehhez az, hogy ezernyi (főleg Trumpra leadott) levélszavazat kerüljön elő a fiókból, a kukából innen-onnan. Ahogy történt sajnos.
Nem kell ehhez az, hogy gyanúsan félbehagyják a számítást egy fél napra majd, amikor újra kezdik hirtelen megfordul az eredmény 100%-ban Bidenre leadott szavazatokkal. Ahogy történt sajnos.
Hogy ne bízzunk ezeknek az államoknak a választási rendszereiben nem kell több csak egy tisztviselő vállrándítása ezekre a furcsaságokra és szabálytalanságokra, hogy "jaj hát máskor is így szoktuk csinálni, jaj hát az egész államban mindenhol így megy ez..." Ó igen? Talán nem kéne így menjen.
Ahogy történt sajnos.
Még demokrata biztosok is számoltak be szabálytalanságokról. Republikánusok vonták vissza hitelesítő aláírásukat a jegyzőkönyvekről utólag és számoltak be arról, hogy megfenyegették őket. És azt látjuk még, hogy demokrata képviselők hagyják ott pártjukat... A médiában pedig baloldali újságírók mondanak fel hirtelen. Sor egészen furcsa esemény. Valami bűzlik Michiganben és néhány másik államban.
Kőkemény tény: a demokrácia eme ős- és mintaországában a választási rendszer és ez a választás is ezer sebből vérzik. Ráadásul senkinek sem érdeke ezen változtatni. Legyünk nyugodtan cinikusak:
USA demokrácia export keretében magára is dobhatna néhány bombát nyugodt szívvel...
Emiatt nem tudnék gratulálni egyik félnek sem tiszta szívből. Legkevésbé Joe Bidennek, aki számára a mainstream média, a közvéleménykutatók és a social mediát uraló tech cégek idén minden gáncsot félretéve igyekeztek lezsírozni a győzelmet. Bárhogy is ez egy megbundázott meccs már kezdettől fogva. Ügyeit, botlásait eltussolták, míg ellenfelét, Donald Trumpot minden eszközzel igyekeztek lejáratni. Az igazsághoz tartozik, hogy ehhez rengeteg muníciót szolgáltatott maga az elnök...
Nem fogok ezeken végigmenni. Nincs értelme. Nem ez a fontos. Bárki lehet elnök. Bárki lehet jó elnök. Olyan is, akit nem ragasztanál ki poszterként a faladra, mint egy rajongó tini. A politikus az én szememben olyan, mint egy vízvezetékszerelő, nem az érdekel, hogy esetleg büdös, nem azért fizetem, nem a szépsége érdekel, nem táncosnő, nem szórakozni akarok a standup comedy-jén, hanem azt akarom, hogy képviseljen, végezze el a munkáját: javítsa meg, ami elromlott, hárítsa el a dugulást, ami nem mindig a legtisztább meló.
Trump bunkósága vitán felül áll. Legalább annyira, mint ellenfele, az egykori alelnök bunkósága.
A rendszer alapvető hiányosságai mellett, az, hogy ezt a két figurát termelte ki magából ez a hatalmas és fejlett ország, szerintem lesújtó. Mindamellett ki kell jelentsem, hogy Trump ezernyi személyiséghibáján túl politikája sok tekintetben üdítő frissülést hozott Amerika és a világ számára. Jószerivel forradalmat, amit visszacsinálni már nem lehet. A világban szabadon garázdálkodó amerikai elit megérett a kérdőrevonásra, egy Trumpra leadott szavazat elsősorban ezt jelentette. Minden más trumpi médiabohóckodás és "covfefe": számomra már egyre inkább közömbös. A lényeg, hogy rendet kell tenni az amerikai elit által uralt politikai disznóólban.
A mocsok és vér, ami a kezükhöz tapad felelősségre vonást is szükségessé tenne, erről persze felesleges álmodni, ahhoz 40 év Trump és 40 év Sanders is kevés lenne, nemhogy 4 plusz 4 év.
Ezekhez a minden hájjal megkent gazemberekhez képest Trump elnök tényleg egy egyszerű építőmunkás. Úgy is beszél és úgy is gondolkodik. És lényegében az is: egész életében épületeket épített, küzdött a bürokráciával, a politikával.
Trump minden mondata, hajviselete, kéztartása kritika és gúny tárgya folyamatosan. A bírósági eljárások is
Az AP hírügynökség szándékosan még narancssárgábbnak torzítja a róla készült fotókat. Tudtad?
Trumpot imádják utálni. Ami persze publicitás volt az elnök számára. Lubickolt ebben. Ellenfele még ennyi őszinte érdeklődést sem tudott kiváltani valójában, a rá leadott szavazatok a mainstream médiából áradó Trump elleni gyűlölet egyszerű visszatükröződései. Az sem baj, ha az illető tökéletesen demens már, Trump ellen akkor is rászavazunk. Ez a választási logika sokféleképp jellemezhető, de egy ország érdekeként, vagy a legalkalmasabb vezető megtalálásának legjobb módjaként aligha. Véssük jól az eszünkbe: amit gondolunk nem a saját gondolataink. Annyira egyoldalú a kép, annyira manipulálni akartak minket, hogy az sokak számára már túlcsordulást eredményezett és visszaütött. Többek közt nálam és sok liberális vagy baloldali kommentátornál, feministánál, sőt SJW-nál társadalmi igazságosságért küzdő aktivistánál is Amerikában. A kép egyáltalán nem fekete-fehér. Egy dolog azonban fekete-fehér: a szabályok és a jogegyenlőség.
Pontosan arról van most szó, amiért Brüsszel Magyarországot felelősségre vonja: alkotmányosság, jogállamiság, szabályok, független bíróságok közös tiszteletben tartása. Trumpnak joga van a bírósági eljáráshoz. A szabályokat be kell tartani és ezt el kell fogadni. Persze Orbán Viktor mindig betartja a szabályokat, amiket éppen saját maga számára hoz, ellenfeleivel szemben be is tartatja, saját Kamala Harrise pedig meglehetősen vajszívű, ha a kormánypárthoz köthető ügyekről van szó. A demokraták több államban épp ilyen rugalmassággal kezelték a szabályokat és éppilyen sasszéval lépne át az alkotmányosságon a mainstream média és a liberális elit, de ezt NEM TEHETIK MEG. A szabályoknak mindenkire egyformán kell vonatkoznia, a választások tisztaságát minden félnek őriznie és biztosítania kell. Máskülönben az egész jogállami demokráciának semmi értelme, csak a pénz, az elitek által elénk varázsolt színjátékká válik. A médiának és a liberálisoknak is el kell fogadnia jogállamiságot és be kell látnia, hogy éppen azt rombolják le, amit képmutató módon a legfőbb értéknek állítanak be máskor.
Biden egyértelműen az amerikai elitek embere, szavazatainak zöme a partmenti jómódú államokból érkezett: Kalifornia, New York stb. A két párt ilyenformán helyet cserélt: a baloldal vált a jómódúak pártjává, míg a republikánusok képviselik jelenleg az átlagembereket, akik konzervatívabbak, mint az elit, és nem kérnek annak gyámkodásából és őrült ötleteiből, amivel az életüket ellenőriznék, agyonadóztatnák ésatöbbi.
A választás ezért az elit és az átlagamerikaiak ütközetévé vált és erről a világ polgárainak zöme mit sem tud. Elfedi ezt a feketék helyzete vagyis a Black Lives Matter és az Obamacare körüli álvita. Csak egy érdekesség: a fekete és fehér amerikaiak közti bérkülönbségek jóval kisebbek, mint a nyugat- és kelet-európai bérszakadék. Innen telesírnunk a párnát Bidenért elég nevetséges, annak a fényében különösen, hogy Trumpra kétszer annyi fekete férfi szavazó szavazott, mint bármely republikánusra az elmúlt 60 évben! Obama és Biden egészségügyi szabályozása sem biztosított mindenkinek ellátást, bár ezen a téren volt előrelépés, valójában nálunk sem jut mindenki egyformán ellátáshoz, hiába "ingyenes". Sokak számára az Obamacare bírságot, bejelentetlen munkahelyet, papíron csökkentett munkaidőt vagy dráguló szolgáltatásokat jelentett és az egészségügy költségei is növekedtek. Az amerikai egészségügy drága, de jobbat nyújt több pénzért és az amerikaiak nem feltétlenül érzik úgy, hogy ez baj. A Big Pharma tisztességtelenül drágán adja a gyógyszereket az amerikaiaknak, ahogy Trump mellett már rég mindkét párt megállapította, de mindkét pártban a Big Pharma lobbistái győznek végül mindig.
Jól van. Talán ezért mindegy, ki lesz az elnök, amíg ez a korrupt gépezet olajozottan működik. Amit láthattunk idén, az elmúlt négy évben: a gépezet egyre kevésbé működik olajozottan. Egyre inkább hazudnia és csalnia kell. Mivel az Egyesült Államok azért papíron (úgy hívják a papírt, hogy az USA alkotmánya) demokrácia, lehet egy nap lerázza magáról a lobbiknak és az óriáscégeknek ezt a túlhatalmát. Trumppal vagy valaki mással: egyébként én az utóbbit egy fokkal szívesebben látnám még mindig, de semmiképpen sem Bidennel.
Ha valakinek esélye lenne változtatni ezeken a régóta tartó cinkelt politikai játszmákon most, akkor az Trump. Drágajó demokratikus szocialista Bernie Sandersünk nagyot ment a demokratáknál, de végül a gépezet úgy darálta be, mintha semmi súlya nem lenne az általa indított mozgalomnak.
A blog azért indult, hogy az ideológiai szekértáborokon túllépve tiszta vizet öntsön a pohárba. Olvasottságunk idén lépte át az egymilliót. Posztjainkat számos országos és helyi portál megosztotta vagy hivatkozta az Indextől a Mandinerig, a Mércétől a Propellerig, a Hírolvasótól a Kapuig, a Balmixtől a social mediáig.
Oszd meg írásainkat, lájkolj és kövess minket: facebook.com/kilonem100
Támogass: patreon.com/kilonem100 Köszönjük!