"Totál be vagyunk zárva ide!" Ismét több, mint 2.3 millióan nézték meg a Marsh család legújabb feldolgozását. Ezúttal Jim Steinman Bonnie Tyler által énekelt Total Eclipse of the Heart című slágerét dolgozták fel a '80-as évekből. Paródiában mesélik el, hogyan is telik a négy gyerekes család számára HARMADIK LEZÁRÁS, a Third Lockdown.
Ez a karanténdal pártállástól függetlenül szkeptikusnak és pánikolóknak is egyaránt tetszeni fog! Talán ránk is férne, hogy végre valamiben közös nevezőre találjunk. Egy csónakban evezünk.
A videó autentikusan 2021-es: még a mobiljaikat is elkezdik nyomogatni éneklés közben.
Egy éve a Nyomorultak című musical átdolgozásával tettek szert "világhírre" a Facebookon. Azokról a hétköznapi megpróbáltatásokról énekeltek a nappalijukban, amik a fél bolygó népességét sújtják a járvány idején, ahol hasonló szigorításokat vezettek be ellentétben azokkal a szerencsés országokkal, ahol meg nem.
Arról, hogy nem tudnak munkába menni, focizni, vásárolni és a nagyszülők is sok mérföldes távolságra vannak, ráadásul a Skype-ot sem tudják használni... És egyéb apróságok, amik most olyannyira hiányoznak mégis.
A viccesen átköltött és szépen előadott dal mindenkinek egyformán tetszhet.
Érzéseiket mind ugyanúgy átéljük mi magunk is, ha valakit talán jobban, mást kevésbé visel is meg, hogy sehova sem mehet el. És biztosan ugyanúgy féltjük szeretteinket mindannyian, és bízom benne ugyanúgy kívánunk mindenkinek jó egészséget vitáinktól függetlenül — higgyünk akár a maszkokban, akár a D-vitaminban, gondoljunk bármit a lezárások károsságáról vagy indokoltságáról.
Hidegvérüket megőrző karanténszkeptikusok és lockdownpárti COVID-pánikolók, kérlelhetetlen kontrárius kritkusok és a mainstreamen kívül másról hallani sem akarók egyaránt. Mint oly sokszor leírtam: az érzéseihez mindenkinek joga van.
Most, gyanítom nem a nagy sikerre való tekintettel HARMADJÁRA "megrendezett" lezárásokban már ismerősként üdvözli a család az újabb be- és összezártságot — egy dal erejéig a "Third Lockdown" remek refrénné válik.
Megtudhatjuk, hogy a gyerekek közben szépen nőnek, és bár a négygyerekes család idősebb lett egy évvel, de mentálisan egyre inkább leépül. Az ismerős dallamba oltott irónia elviselhetőbbé is teszi talán ezeket. És persze elhízik, mert mindenki többet eszik, mint kéne. Egy jó paródiában a zene harmóniája és a mondanivaló diszharmóniája mindig kicsit ellentétben áll. Ügyes munka. Régen korlátozták a családban az interneten eltölthető időt, most valaki mindig az xboxon lóg — aki magára ismert, szóljon!
Régen külföldi nyaralásokra indult a család, most meg a kocsiba sem nagyon ülhetnek már be. Sőt Britanniában még túrázni sem mehetnek el, de még a parkban sem "cseszhetik el az időt"... Idehaza legalább ez megmaradt, még ha az erdőben is maszkot kell viselnünk — legalábbis hivatalosan. A lockdown nemcsak a család idegrendszerét viselte meg, de úgy tűnik a szülők fegyelme is lazult a csúnya szavakat illetően.
A költő végül ráérez a korszellemre és örökké tartó lockdownt vízionál, ami "olyan mintha medvék lennénk, csak éppen hibernáció nélkül"...
Mind idegesebbek vagyunk, de tegyünk bármilyen álláspontot is magunkévá, jó lenne legalább egy dal erejéig túllátni a buta vitákon a maszkokról és a D-vitaminról. Bárkinek is legyen igaza. Személy szerint nem ez érdekel. Nem az érdekel, hogy nekem legyen igazam, nem az okoz örömet, ha mások hibáira rámutathatok. Az okoz örömet, amikor működő megoldásokat találunk és kikecmergünk ebből a nyúlüregből, amibe jól belezuhantunk. És az okoz örömet, ha ennek köszönhetően minél többen őrzik meg az egészségüket.
Talán a humor és az ilyen dalok segítenek átlendülni a nehezén.
A lezárásokról két tanulmány is született, amit ismertettünk: USA-ban és Nagy-Britanniában megvizsgálták az első lockdown társadalmi hatásait, akkor meg is született a brit és amerikai döntés, hogy csak végső esetben alkalmaznak újra hasonló korlátozásokat, azok súlyos társadalmi ára miatt. Végül a lezárásokat elvető svéd járványügyi szakértőket igazolta az idő: a szigorítások helyett önkéntes együttműködésre épülő modell ugyanolyan jól birkózott meg az ellátórendszer túlterhelésének elkerülésével, és jóval kevesebb áldozattal zárta a járvány első két hullámát, mint Britannia. Az új amerikai kormányzat még egy év újabb lockdownt ígér eközben.
A blog 2015 végén azért indult, hogy az ideológiai szekértáborokon túllépve tiszta vizet öntsön a pohárba.
Olvasottságunk 2020-ban lépte át az egymilliót.
Posztjainkat számos országos és helyi portál megosztotta vagy hivatkozta az Indextől a Mandinerig, a Mércétől a Propellerig, a Hírolvasótól a Kapuig, a Balmixtől a social mediáig...
Köszönöm, ha lájkolod és megosztod írásainkat, kövess minket: facebook.com/kilonem100, ha támogatni szeretnél: patreon.com/kilonem100 — köszönjük!