Jó. Biztosra nem mondom, de az a minimum, hogy szembemenjünk a mainstream média által sulykolt közvéleménykutatásokkal: Bidennek esélye sem kellene, hogy legyen.
Merjünk nagy Amerikát álmodni: 10 ok, amiért Trump fog győzni — vagy legalábbis, amiért lehet, hogy győzni fog minden előrejelzés ellenére.
A blog azért indult, hogy az ideológiai szekértáborokon túllépve tiszta vizet öntsön a pohárba. Olvasottságunk idén lépte át az egymilliót. Posztjainkat számos országos és helyi portál megosztotta vagy hivatkozta az Indextől a Mandinerig, a Mércétől a Propellerig, a Hírolvasótól a Kapuig, a Balmixtől a social mediáig.
Lájkolj és kövess minket: facebook.com/kilonem100
Támogass: patreon.com/kilonem100 Köszönjük!
- A közvéleménykutatások 2016-ban is jócskán melléfogtak. Ezen nincs mit ragozni: a választásokat kell megnyerni és nem a közvéleménykutatásokat és nem is a "szavazást". Az amerikai választási rendszer ezer sebből vérzik, nem a szavazatok relatív többségét, hanem az államok többségét kell megszerezni. Trumpnak ez utóbbi sikerült. Hillary Clintonnak meg talán az előbbi, de még ez sem 100%: a szavazatokat ugyanis csak addig számolják, amíg a győztes kihirdethető. Négy éve holtbiztos voltam Hillary győzelmében. Ma egyáltalán nem vagyok biztos abban, hogy nem Trump új négy éve következik.
Trump egy bunkó seggfej. Rendben, ez köztudott. Nem méltó az elnöki székre. De van más kifogásunk is ellene? Négy év elnökség után ideje tiszta vizet önteni a pohárba. - Joe Biden minden idők legrosszabb ellenjelöltje. Egy korábbi cikkben már foglalkoztunk Biden teljesen nyilvánvaló szellemi leépülésével. A Trumpnál csak 3 évvel idősebb demokrata kihívó szavait gyakran nem lehet érteni, az sem biztos, hogy van értelmük, néha pedig egészen zavarba ejtő dolgokat mond. Például, hogy: "a demokraták minden idők legkiterjedtebb választási csalási gépezetét állították fel"
Hogy mit? Nem hittem el, de tényleg ezt mondta. És még sok hasonlót. Az egy konteó, hogy a levélszavazások és korai szavazások átláthatatlan rendszerét a demoraták meghackelik idén. A poll-ok alapján erre nincs szükségük most, de Joe Biden azért ezt beismeri. Nyelvbotlás? Összekeverte a dolgokat? Melyik a rosszabb a három közül? És ezt az embert ültetnék a pilótaszékbe? Ő lenne eztán a szabad világ feje? - Masszívan Trump-ellenes voltam, ahogy a világ közvéleményének nagy része, jórészt a liberális sajtó egyoldalú közléseinek köszönhetően. De jóval inkább azért, mert Trump olyan politikai stílust képviselt, amit ilyen töményen senki más korábban. Saját kezűleg rombolta le a korábbi normákat, ugyanakkor véget vetett a politikai korrektség képmutatásának. Ez olyan örökség, amivel korábban nem tudtam mit kezdeni, de korántsem biztos, hogy igazam volt. Az nyilvánvaló, hogy Trumpnak rengeteg hibája van, de még így is gyakran becsületesebbnek tűnik, mint a korrupt amerikai establishment átlagpolitikusa, a lobbik által dróton rángatott, az amerikai néptől eltávolodott elit: teljesen mindegy, hogy demokratákról vagy republikánusokról van szó. Trump a kétpártrendszer mindkét főszereplőjét egyszerre győzte le. Ráadásul jóval kevesebbet költve kampányra, mint a teljes kulturális, szellemi, média és gazdasági elit által agyontámogatott Hillary Clinton. Egy Trump-elnökségről azt gondoltuk, én is, hogy katasztrofális lesz és sokan jósolták, hogy hónapokig sem fog tartani. Nem így lett. A COVID-19-ig egy meglehetősen sikeres ciklust tudhatott magáénak az elnök. Kritikusai ezt nem fogják elismerni, a támogatottságán viszont ez meglátszik. Jobb elnöknek bizonyult, mint vártuk.
- A republikánus szavazók 96%-a támogatja Trumpot. (Legalábbis Trump szerint.) Hogy egyetlen személy forradalmat tud hozni egy ennyire a stabilitásra berendezkedett politikai rendszerben, mint az amerikai, az szinte példanélküli. Trump minden (mondjuk úgy) "bohósága" ellenére olyan változásokat generált, amelyek új pályára állították az amerikai politikát, amelyik se kiköpni, se lenyelni nem volt képes. A republikánusok kénytelen-kelletlen elfogadták a népszerű elnököt. A demokraták és a demokrata szavazók szemében azonban Trump a patás ördög és minden eszközt megengedhetőnek tartottak vele szemben. A Black Lives Matter erőszakhullám fele erről szól: az irracionális gyűlöletről. A két jelölt közül Trump az, aki egyértelműen az erőszak ellen lépne fel. Biden-nek mentegetie kell a valóságtól elrugaszkodott tüntetőket, mint baloldali bázisának magját. A választás eredménye ezen akár súlyosbíthat is.
- Nagy meglepetésre váratlanul a republikánusok regisztráltak be nagyobb számban a korai szavazásokra és a levélszavazásra is több államban, legalábbis ahol ez tudható. Ez a szavazási mód az előrejelzések szerint a jobban pánikoló demokratáknak kedvezett volna. Nyilván nem tudhatjuk, hogy ez dönti-e el a választást, de ha ez előrejelzés, akkor Trump mögött olyan nem kimutatott választói tömegek állnak, ami földcsuszamlásszerű Trump győzelemhez vezethet idén.
- Nem áll Biden mögött a liberális amerikaiak egy jelentős része. Jól ismert jelenség: az amerikai politika ősbaloldalija, az idei előválasztáson jól szereplő Bernie Sanders híveinek 10-20%-a inkább Trumpra szavaz, ha nem is vallják be nyilvánosan. Aki nem hiszi, járjon utána. Trump és Sanders politikájában van egy jelentős közös metszet. Mindkettő az establishment fekete bárányának számít. A kettő közül azonban Trump volt képes megnyerni az előválasztást és egy nagypárt támogatását a választásokhoz. Sanderst a demokraták jóval kevésbé demokratikus előválasztási metódusa minden alkalommal elkaszálta. A pálya nem volt kiegyenlített. Ezt a támogatói is tudják és érzik. És a Trumpra leadott vokssal tudják kifejezni az ellenérzésüket.
- A COVID-19 válságig Trump meglehetősen jól teljesített. Adócsökkentés, magas foglalkoztatottság, gazdasági fellendülés jellemezte az elmúlt négy évet. A járványkezelés azonban ráégett Trumpra. Amerikaiak millióinak életét döntötték romba az egyes, főleg demokrata államokban bevezetett lezárások. A közvélemény egy része ezt szükségesnek érezte a kétszázezernél is több áldozatot követelő járvány kezeléséhez. Trump megtette tétjeit és a lezárások elutasítását választotta. Ez egyébként nem elnöki hatáskör. Most elválhat, hogy az amerikaiak az ész nélküli pánikra (baloldal) vagy a józan észre és a normális életre szavaznak a ma már tudjuk, hogy minden szempontból indokolatlan kijárási tilalom "új normalitása", tehát az abnormalitás helyett. (Részletesen itt írtunk erről.)
- Trump az első elnök, aki nem háborúkat indít, hanem békemegállapodást hoz tető alá. Tényleg! Trump betartott ígéretei közé tartozik a külpolitikai paradigmaváltás, aminek a lényege, hogy a főleg szegények gyerekei közül kikerülő amerikai katonák ne adják életüket az amerikai elit által és érdekében szerte a világban folytatott háborúkért, amikben ráadásul közpénzmilliárdok folynak át magánzsebekbe. Trump több békemegállapodást hozott tető alá a Közel-Keleten, amiért egy Obama már kétszeresen Nobel-békedíjat kapott volna. Ezzel szemben a háborúkat indító Obama jóval kevesebbért kapta meg a díjat. Trump emellett Jeruzsálembe helyezte át az amerikai nagykövetséget rendezve a több évtizedes adósságot Izrael népe és a világ zsidósága felé. Ugyanilyen huszárvágással számolt le a térségben kulcsszerepet betöltő terroristavezérekkel. Irán titkosszolgálati vezetőjének kockázatos kivégzéséről részletesen írtam. Az idő Trump hazárdjátékát igazolta. Hasonló módon érzett rá, hogy a világot és Amerikát nukleáris rakétákkal veszélyeztető Észak-Korea diktátora mindössze csak némi figyelemre vágyik, mint egy gyerek. Trump alatt a világ biztonságosabb helynek tűnt a világ átlagpolgárai számára. Nem váratlan bomatámadások jellemezték a harmadik világbeliek életét, ellenben azok a szereplők, akik szintén merényletekkel fenyegették pacifikálva lettek.
- Egyetlen tollvonással eltörölte a rossz szabadkereskedelmi egyezményeket. Nem feltétlenül hozza lázba a magyar közvéleményt a TTIP és társainak eltörlése. Amerika nélkül ezek az egyezmények semmissé váltak. Nem egyszerű szabadkereskedelmi egyezményekről van szó, hanem olyanokról, amikben a szuverén államok alárendelik magukat az óriáscégek tőkeérdekeinek. Ezeket az egyezményeket Trumpon kívül Európában a zöldek vagy a radikális baloldal szokta csak ellenezni. Trump politikája jóval több pozitívumot tartalmaz, mint azt gondolnánk. A neoliberális politikával való szakítást úgy tudta elérni, hogy a legnagyobb adócsökkentéssel magát a legnagyobb piacpártinak adta el az amerikai konzervatívoknak. Egyébként választási esélyeit pont ez a konzervatívokhoz való túlságosan közel kerülés rontja. A választók négy éve ugyanis egy jóval populistább, jóval inkább az átlagamerikai érdekeit képviselő elnökre szavaztak. Ez az újfajta jobboldali populizmus azonban nem tűnt maradéktalanul megvalósíthatónak, a Kínából visszatérő gyárakra még várnia kell az amerikai munkásosztálynak, akkor is, ha az átadóünnepségek csillogásában az elnök önfeledten ünnepeltette magát.
- Biden nem az egyszerű amerikaiak jelöltje, Biden a korrupt elit maga. Trump az átlagamerikai egyszerű nyelvén beszél, nem marxista filozófusok nyelvén ereszkedik le a néphez. Nehéz megmondani Joe Biden kiknek a nyelvén beszél, mert beszédében gyakoriak az értelmetlen kifejezések, az utólag megfejthetetlen halandzsaszavak és a tökéletes félrebeszélés. Biden mögött viszont gyanúsan ott áll az amerikai gazdasági elit. Önfeledten ujjonganak, hogy Biden lesz az elnök, ami nem feltétlenül jósol jót az átlagamerikaiak számára, akik Trump alatt növekvő béreket és alacsonyabb adókat kaptak. Alacsonyabb adókat, sőt jóval alacsonyabb adókat kaptak az amerikai vállalatok is egyébként. Mégis: a példátlanul adóemelést meghirdető Biden mögött áll az üzleti élet zöme. Ez szinte biztosra tudható. A média eltussolja, a social média pedig gyalázatos módon kicenzúrázza Joe Biden és fia még Kelet-Európában is példátlanul gátlástalan korrupt manővereit. Az elithez tartozó szenátor/alelnök drogos, ingyenélő, semmihez sem értő fia, aki hogy-hogynem beleül egy ukrán energiavállalat igazgatótanácsi székébe, és arrogáns módon pénzt követel magának. Apja pedig kirúgatja az ukrán legfőbb ügyészt, hogy megszüntessék ugyanannak a cégnek az oligarcha tulajdonosa elleni nyomozásokat. Ez ki kell verje a biztosítékot és meg kell kongassa a jóérzésű amerikaiaknál a vészharangot, itt kell megálljt parancsolni nyomulásuknak.
Egy Trumpra adott szavazattal.
A blog azért indult, hogy az ideológiai szekértáborokon túllépve tiszta vizet öntsön a pohárba. Olvasottságunk idén lépte át az egymilliót. Posztjainkat számos országos és helyi portál megosztotta vagy hivatkozta az Indextől a Mandinerig, a Mércétől a Propellerig, a Hírolvasótól a Kapuig, a Balmixtől a social mediáig.
Lájkolj és kövess minket: facebook.com/kilonem100
Támogass: patreon.com/kilonem100 Köszönjük!
Minden, amit az elmúlt években Trumpról írtunk:
- Az utolsó Trump-Biden vita: álarcok mögé rejtett valóság
- QAnon: a pedofil gyíkemberek már a spájzban vannak, de van valami, ami még náluk is veszélyesebb!
- Dr. Strangelove, avagy az elnökjelölti vita közben rájöttem, hogy nem kell félni Trumptól, meg is lehet szeretni
- Idiokrácia Amerikában: Trump és Biden egyformán alulmúlják minden képzelőerőnket
- Trump és a neokon "momentum": az iráni katonai vezető elleni kockázatos merénylet és a kaotikus magyar belpolitika
- Diktatúrák, információszabadság, járványok. Az internetes magáncenzúra és a kínai állami diktatúra üzleti összefonódásai
- Trump, a viccpárti elnök és egyéb állatfajták: amikor az udvari bolondot a trónra ültetik
- BÚÉK: Trump, Farage és a PODEMOS — új év, új tweetverseny...
- A magyar Trump: Gyurcsány Ferenc
A balodali filmes, Michale Moore borulátó. Négy éve is az volt.
Több korábban demokrata, liberális youtuber váltott oldalt Trump miatt.
Azoknak, aki szakmai elemzéseket szeretnének hallani részletesen, mik alapozzák meg Trump újraválasztási esélyeit.
A ma zajló amerikai elnökválasztás a csataállamokban dől el. Minden más vörös (republikánus) vagy kék (demokrata) többségű állam érdektelen. Kivéve, ha csoda történik. Pl. Texas átfordul.
Végül a legmérvadóbb politikai elemző és anti-establishment archetípusa, punk világsztár, Johnny Rotten (Sex Pistols) is kiállt Donald Trump mellett...