- Veszélybe került a XI. kerület szívén sajnálatosan átfutó vasúti töltés mellett végighúzódó Hamzsabégi-parksétány a Lágymányosi-híd—Kelenföldi pályaudvar viszonylat tervezett vágánybővítési munkálatai miatt. Erről itt részletesebben írtunk már.
- Most fordulat következett az ügyben: a Fidesz "zöld irányból" előzi a fakivágások miatt protestáló ellenzékét...
- A vitatott hasznosságú vasútfejlesztés mindenképpen károkat fog okozni a városrész élhetőségében a fák ígért pótlásáig évekig-évtizedekig.
- Ezt enyhítheti, ha a munkaterületté váló parkot nagyobb védelmet jelentő zöldterületté nyílvánítják, ugyanis ezidáig közlekedési területi besorolása volt a spontán, a mindenkori várostervezők akarata ellenére létrejött közparknak. (Ebben a városban valamiért jó dolgok döntéshozói akaratból kifolyólag nem nagyon születhetnek...)
- Meglepő fordulat, hogy Simicskó István (KDNP-Fidesz), a kerület egyik országgyűlési képviselője indítványára a park kedden megkapta az országgyűléstől a zöldterület besorolást.
- A vasútfejlesztési projekt tervei ettől nem változtak, bár elindulása számos más okból biztos késni fog: a környezeti hatástanulmány szabálytalanságai és a civilek által kezdeményezett perek miatt még nem kaptak zöld utat a bulldózerek. Bár ezek relevanciáját Vitézy Dávid, a kormányzati fejlesztések felelőse, és a vasútfejelsztések igehirdetője úgy tűnik szintén nem hajlandó elfogadni.
- A még meglepőbb fordulat, hogy több ellenzéki párt nem szavazta meg a zöldterületi besorolást: a DK és az MSZP kéviselői valamint Varga-Damm Andrea exjobbikos képviselő a nem gombot nyomták, ami a szó szoros értelmében annyit jelent, hogy a terület közlekedési területként való kezelését támogatják. A Párbeszéd tartózkodása sem értelmezhető igazán. Tekintve, hogy Karácsony Gergely (P) a zöldterületek növelésével kampányolva nyerte el a főpolgármesterséget.
Legyen zöldterület vagy maradjon közlekedésre szolgáló? Nincs harmadik lehetőség. És — bár ez csak vélemény — nincs is erre mentség, ha a zöldterületek megőrzése egyáltalán cél. - Simicskó István tehát betartotta az ígérét, a fideszes többség védelmet adott a területnek: valószínű ellenzéki indtványként a civilek és az LMP követelése sosem vált volna valóra. Nyilván ebben is igaza volt a kormánypárti képviselőnek. Azt az utat kell járni, ami járható.
- A terület azért volt közlekedési terület és nem park eddig a hétig, mert a Rákóczi-hídról lejövő út egyenesen erre kellett volna folytatódjon, de egy korábbi civil kezdeményezés azt megakadályozta. A híd megépülése olyan sokáig tartott, hogy közben egy park nőtt az útvonal helyén, mellette lakópark épült, élhető városi életteret biztosítva ezrek számára.
- Simicskó István újraválasztási esélyei megcsappantak, amióta a kerületben az ellenzéki összefogás győzött László Imre (DK) polgármester vezetésével. Érthető tehát az igyekezet — ezért is jó, a demokrácia és ha van kihívója a hatalomnak. Ettől függetlenül köszönet illeti munkáját, mert ezzel a lépéssel legalább tett valamit a kerületi polgárokért, ami a dolga.
- Nem úgy mint a kerület másik országgyűlési képviselője, Molnár Gyula (MSZP) — aki pártjával együtt nemmel szavazott — heves vagdalkozásba kezdett a Facebook-on a kormánytöbbség és a zöldterület védelmét korábban követelő és azt a Jobbikkal együtt megszavazó LMP ellen.
Az indítványt korábban egy nyolcvanoldalas "salátatörvény" részeként terjesztették be, amiben sok vitatható is szerepelt, ellenben végül az LMP kérésére külön szavazáson mondhattak róla véleményt a képviselők.
Erről és semmi másról. Trükközés nélkül.
(Kedd volt az a hétfő, de nem csak ez nem stimmel...)
Molnár Gyula Facebook-os reakcióját később átszerkesztette és az LMP-s "barátainak" intézett szemrehányás végül kikerült a szövegből. Mindkét szövegváltozat olvasható a képviselő Facebook-oldalán. - A zöldterületté nyilvánítást korábban a kerület képviselőtestülete az LMP-től, Párbeszédtől, Momentumtól a Fideszen és az MSZP-n át a DK-ig és a Mi Hazánkig egyhangúlag megszavazta. Legutóbb a kerületvezetés sikerekről számolt be a kormánnyal való tárgyalásokról: tényleges kézzelfogható eredmények felmutatása nélkül. Több ellenzéki politikust megkerestünk a fiaskóvá vált szavazás kapcsán, hogy véleményét leközölhessük, választ még nem kaptunk. Ha érkezne, mindenképpen frissítjük a posztot.
- Zavarba hozott ez az ügy, mert már úgy tűnt, hogy a Fidesznek akadt egy alkalmas politikai kihívója 2022-re az ellenzék nehezen megszült hatpárti együttműködésének képében.
(Korábban senki sem akart senkivel sem összefogni, emlékezzünk vissza. A DK nem akart a szélsőjobboldali Jobbikkal, csak a többieket hívta maga mögé lelkesen; a Jobbik nem akart senkivel, csak Simicska Lajossal, mert majd az ő pénzével és Kálmán Olgával leváltják a Fideszt egymaguk; az MSZP állítólag a rossz nyelvek szerint bárkivel szívesen mutyizik a háttérben, akár a Fidesszel is csak túléljen valahogy; az LMP tényszerűen először mondta, hogy "vagy mindenki összefog vagy igazából nincs értelme" — aztán a balliberális "lépjen vissza kórust" tkp. nem is igazán élte túl a zöld mikropárt.
Azok jártak a legjobban, akiknek nem volt vesztenivalója vagy nem kerültek még refletkorfénybe, mint a mindent és mindenkit leváltani akaró majd összefogásba különösebben kemény alkuk és érdekérvényesítés nélkül belemenő Momentum. A legsikeresebb taktikát a Párbeszéd tudhatta magáénak, végül főpolgármestert adott Budapestnek.)
Spongyát a múltra. Nem értem, hogy ez így hogy fog menni. Kicsit aggódom. Azon is, hogy ez a hozzáállás hova vezethet végül.
Humorosan szólva: ha ilyen ellenzékünk van, akkor Fideszre nincs is szükség. Sírjak vagy nevessek?A blog 2015 végén azért indult, hogy az ideológiai szekértáborokon túllépve tiszta vizet öntsön a pohárba.
Olvasottságunk 2020-ban lépte át az egymilliót.
Posztjainkat számos országos és helyi portál megosztotta vagy hivatkozta az Indextől a Mandinerig, a Mércétől a Propellerig, a Hírolvasótól a Kapuig, a Balmixtől a social mediáig...
Köszönöm, ha lájkolod és megosztod írásainkat, kövess minket: facebook.com/kilonem100, ha támogatni szeretnél: patreon.com/kilonem100 — köszönjük!