Csárdi Antal (LMP) meglepetésszerű győzelmet aratott áprilisban Hollik István (Fidesz-KDNP) felett. Míg a politikus legelkötelezettebb híve volt annak, hogy az LMP ne járassa le magát a balliberális pártokkal való választási együttműködéssel, mégis ironikus módon pártjában egyedüli haszonélvezője volt annak a koordinációnak, amit legvehemensebben Hadházy Ákos és kevésbé egyértelműen Szél Bernadett akkori társelnökök szorgalmaztak — szembemenve az LMP kongresszusokon lefektetett alapelveivel, ami mellett Csárdi Antal mindvégig kiállt. Kálmán Olga legutóbb ezen annyira meglepődött, hogy azt találta kérdezni a képviselőtől, hogy miért nem tiltakozott, amikor néhány ellenzéki jelölt visszalépett a javára?
Július közepén még mindig ez Kálmán Olga legnagyobb baja: egy olyan jelölt nyert, aki nem Kálmán Olga szájíze szerint polititizál — "csupán" a kerületi polgárok 48%-ának ízlése szerint, ami bőven elég volt a győzelemhez.
Miért nem tiltakozott az MSZP-DK az LMP támogatása ellen pl. legutóbb miután annak ellenére támogatták esélytelen jelöltjeiket a Józsefvárosban és a Belvárosban, hogy hónapok óta csak fideszbérencezik őket?
Miért nem tiltakoznak a gyurcsányista kisnyugdíjasok a megkapott Erzsébet-utalvány ellen és dobják a kukába?
Miért nem tiltakozik mindenki, hogy a hétvégére nem romlott el az időjárás, amikor egész héten azt szidta?
Háromszor egymás után bírt a műsorvezető száján kijönni: miért nem tiltakozott az LMP-s jelölt, hogy más jelöltek visszaléptek?
Egyébként az ellenzéki koordinációs cirkuszban csak túlfizetett statisztaként szereplő, Juhász Péter és Fekete-Győr András konkrétan nem Csárdi javára, hanem esélytelenségüket felmérve léptek vissza — azután persze, hogy Juhász is "az esélyesként" reklámozta magát. Választási tragikomédia, hogy a humort nem ismerő választási plakátok még április 8. után is hirdették, hogy a kerületben az MSZP-P jelöltje az "esélyes". (Egyedül Csárdi nem hirdette, hogy "ő az esélyes" — ő csak nyert és kész.) A még működgető MSZP-gépezet pedig mindenféle manipulációs technikával igyekezett ezt a médiában terjeszteni, és rávenni a szemmel láthatóan az MSZP székházból szervezett "civileket" jelöltjük támogatására — ahogy arról még a választások idején beszámoltunk: Az MSZP-P is beszállt a választási fakenews-iparba c. cikkünkben. A választókat őrületbe kergető bohózat véghajrájában kétszer kelt híre jelöltjük visszalépésének, amit a párbeszédes jelölt persze cáfolt, végül tényleg visszalépett...
És ebben a bohózatban várta volna az önállóság és most legalább annyira egyszerűen a józanész mellett kiálló LMP-s politikustól Kálmán Olga, hogy az mint valami idióta tiltakozzon az MSZP támogatása ellen, netán azt is elvárta volna, hogy személyesen akadályozza meg a "szoci" választókat abban, hogy rá adják a voksukat, nehogy nyerjen...?
Kálmán Olga és az MSZP fantáziavilágában a választók olyanok lehetnek, mint a krumpli, amiket a pártok zsákokban cipelnek ide-oda, mint a tulajdonukat. De innen üzeni egy választópolgár: egy demokráciában valójában nem a pártoknak vannak szavazóik, hanem jó ha a szavazóknak vannak pártjaik, amiket támogatnak, ha úgy hozza úri kedvük. Értjük, hogy a szocialisták látva, hogy saját "zsákuk" ürül kifele krumplitolvajként az LMP-s jelölt "zsákját" szerették volna megkaparintani. Aki egyébként valóban egy tisztességes zöldséges, s épp ezért nem árul sem választókat, sem zsákbamacskát.
Még értelmetlenebb kérdést is feltehetett volna a riporter akár, hogy miért nem lépett vissza az LMP fölényes győzelmet arató jelöltje valamelyik másik ellenzéki jelölt javára mégis. Mert végülis a Kétfarkúkutyapárt és a Jobbik még a ringben maradt egyébként és 10%-ot össze is szedtek, ami nem kevés.
Csárdi győzelme nem csak azért volt meglepő, mert a kerületben a Jobbik és a Kétfarkú Kutyapárt nem léptek vissza a javára. Hanem mert a kerületben még sosem nyert baloldali jelölt, és valószínűleg nem is tudna nyerni. Az MSZP logóval vélhetően Csárdi is esélytelen lett volna. A választókerület egyik felét adó I. kerületet 1998 óta vezeti a Fidesz, de előtte is jobboldali volt a polgármester: Horn és Medgyessy sikerszériájának idején is. Ilyenformán Csárdi Antal (LMP) volt az egyetlen ellenzéki jelölt, aki képes volt megfordítani a trendet: a jobbratolódó országban meghódítani a kormánypártok egyik fellegvárát.
Tény/valószínű, hogy a Párbeszéd meghátrálása nélkül ez nem sikerült volna. (No és a pártszakadással többet tettek az ellen annak idején.) De sokkal jobban kellett hozzá az, hogy Csárdi ne dőljön be a kálmánolgai szirénhangoknak, ne inogjon meg és ne hagyja, hogy ledarálja az MSZP kampánygépezete, amely így saját visszalépést fetisizáló taktikájának lett az áldozata: Csárdi bírta legtovább a chicken-game-et.
És legalább annyira beszédes tény, hogy a koordinációs hisztériától megfertőződött és abba belezavarodó két akkori LMP-társelnök, Szél és Hadházy, viszont bár megkapták ugyanazt a támogatást az MSZP-től és a DK-tól, de a választók szemében nem bizonyultak elég rátermettnek választókerületük képviseletére. Sok más főleg LMP-s visszalépéssel támogatott ellenzéki jelölthöz hasonlóan. (És előre borítékolható módon.)
Nem azért kelünk fel reggel, hogy rögtön visszafeküdjünk aludni. Az LMP politikájának nem az volt az életrehívója, hogy lépjen vissza a korrupt jelen helyett a korrupt közelmúltat visszasíró szocialisták javára, akkor meg sem kellett volna alakuljon a párt a Gyurcsány-Bajnai-válság idején. Épp ellenkezőleg: a magyar politika megújításának alapfeltétele, hogy ne az LMP, hanem az MSZP lépjen vissza — lehetőleg mindenhol — és vonuljon ki végleg a politikából. Az LMP még mostani lelakott állapotában is képvisel valamit, amiért mi is kiállunk és amiről írtunk korábban.
Tehát Kálmán Olga tényleg nem érti, miért nem tiltakozott az LMP, az ellen hogy az MSZP első ízben kihátrált a politikai arénából, beismerve további küzdelmük reménytelenségét...
Pedig volnának itt sokkal kézenfekvőbb kérdések is:
Miért nem tiltakozik ugyanígy magából kivetkőzve Kálmán Olga, minden hónapban amikor megkapja a fizetését ugyanannak a Simicska Lajosnak a HírTV-jétől, aki még Orbán jobbkezeként a Közgépen keresztül százmilliárdokkal részesült a közpénzekből?
Tudjuk, hogy Simicska elsíbolt közpénzből fenntartott médiabirodalma szimplán veszteséges volt, ezért azt az oligarcha most, hogy a választáson rossz lóra tett, úgy döntött felszámolja. Ebből a portfólióból sok mindenért kár: sok rendes újságíró kollega megélhetése kerül veszélybe, velük szolidarítunk, és hiányozni fog a színvonalas Heti Válasz mindenképp. De majd, ha utoléri a végzet, nem fog hiányozni Kálmán Olga. Értjük, hogy a fideszes korrupció és propaganda zavarja Kálmán Olgát — minket is. De vajon zavarja-e, hogy ő is abból él? És miért nem zavarja az MSZP korrupciója, és miért csinál ő maga is ugyanolyan butító propagandát?
UPDATE: El kellett volna indítanom a hülye kérdések versenyét párhuzamosan. Nyilván nem tartozik az értelmes kérdések közé, hogy tiltakozzon-e az ember, ha más jelöltek visszalépnek. De egy olyan politikai klímában, amelyik amúgy is szeret értelmetlen kérdéseken rugózni, ez sokaknak nem tűnik fel. Sőt még továbbra is úgy érzik: a képviselő nem adott választ a háromszor feltett kérdésnek álcázott provokációra. Pedig udvarias választ adott: nem szeretett volna a koordinációs bohózatban részt venni. Persze elég lett volna csak annyit mondania: ilyesmi ellen csak bolondok szoktak tiltakozni. Vajon hányan tiltakoznának a baloldalon, ha a Fidesz visszalépett volna lelkiismeretfurdalásból kifolyólag? (Jó vicc.) Nyiván tömegek vonultak volna utcára és a demokrácia végét hirdették volna? Azt hiszem nem. Ellenben az MSZP-DK még ekkor sem tudott volna nyerni. Mert a legerősebb ellenzéki párt a Jobbik volt. S míg szemmel látható, hogy az LMP képes kiábrándult Fidesz szavazókat megszólatani, addig ez a DK-ről pl. nem elmondható.
Azoknak, aki még mindig nincsenek túl a választásokon a gyászmunka elvégzéséhez hétvégi olvasmánynak ajánljuk terápiás célzatú írásunkat.
Akiket az érdekel, hogy mégis, hogyan lehetne más a politika, azoknak ez a cikkünk adhat támpontokat.