Nem igaz, hogy az esélytelenek nyugalmával zajlana a politikai verseny. Öldöklő a küzdelem még a dobogó alsó fokáért is. Bár a politikában ezüst érmet se osztanak. Az előző posztunkban az úgynevezett főpolgármesteri előválasztási vitáról és a jelöltek koncepcióiról vagy koncepciótlanságáról mondtunk kritikát: Az előválasztási vita nyertese, aki el se ment rá: Puzsér Róbert az egyetlen főpolgármester-jelölt, akinek programja is van.
Az előválasztás az egyik legjobb dolog lehetett volna az ellenzéki politizálás e sanyarú és sikertelen időszakában, de sikerült szinte minden résztvevőnek önsorsrontó módon felrúgnia minden létező korábbi megállapodást. Kezdve már a tisztességes tárgyalást lejárató szocialista Molnár Zsolt noteszével, a nem sok vizet zavaró Sermer Ádám-féle liberálisok kiugrásával, aztán jött Gyurcsány Karácsony hátbatámadásával, a Momentum hasonlóan váratlan fordulatával, az egyezményt kifogásoló Puzsér Róbert kilépésével, ami aztán az LMP-nek és a Jobbiknak is betette a kaput Puzsérnál, mert a megállapodásoknak akartak megfelelni. Az ellenzék esélyei a szemünk előtt zsugorodnak minimálisra, pedig nem volt ez megírva. Sőt. Bizalom nélkül nem lehet mindenki által elfogadott eredményű előválasztást tartani. Így meg nincs értelme.
A lenti felméréssel ezt szeretnénk pótolni. A valóságban meg majd öt év múlva újra próbáljuk...
Amíg a pártok egymás leszalámizásával foglalkoztak: a választók fel sem ismerik a jelölteket. Ha mégis, a véleményük igencsak megoszlik.
Isten ments, hogy zsákbamacskát áruljunk, a mi voksunk ebben a káoszban a párttámogatás nélkül maradt Sétáló Budapesté egyelőre és jobb ajánlat híjján:
Bár egyáltalán nem tetszik a lépés, de jót tett Puzsér Róbertnek a kiugrás, így tud az előválasztásban résztvevő három, önellentmondásokba bonyolódó, egymást lejárató jelölttől leginkább különbözni, ami értékes szavazatokat jelenthet. Bárki is nyerje az egyre komolytalanabbnak tűnő előválasztást, aki részt vesz ebben a bohózatban az maga is bohóccá válik. Hármójuk közül esélyesnek Kálmán Olga látszik, pedig valószínű ő a legelutasítottabb a széles közönségben. A valódi választás eredménye így könnyen lehet még egy Bokrosnál is rosszabb eredmény lesz.
Puzsér Róbert, ha profi kampányt csinál most le is előzheti, ami ismét felbolydíthatja az EP-kampányban felborult politikai erőviszonyokat az ellenzékben. (Lásd keretes írásunkat.) A választók tanácstalansága nem csillapodott. Csak egyes pártok bízták el magukat, mások meg mély depresszióba zuhantak...
Úgy tűnik Puzsér Róbert rátapintott a lényegre. A politika kérdései egyre inkább a zöld témák körül forognak. Miközben a magyar zöldek éppen kiütötték saját magukat — furcsa időzítés. — Írtuk.
Puzsér Róbert gyengéje tehát már nem a felkészületlenség, abban ő előrébb tart másoknál, hanem a médiával való rossz viszony. Nyilvánosság nélkül pedig nem lehet jól szerepelni. A fideszes portálok mellett a balliberális média is inkább ignorálja személyét, ha épp teheti:
Persze, hogy Puzsérnak jelentős az elutasítottsága, de ez igaz ma már Karácsonyra és pláne Kálmán Olgára. Csak Kálmán Olga volt a kétlábonjáró ellenzéki média. Az ő ellenzőinek nincs hangja a nyilvánosságban — leszámítva pl. ezt a blogot. Lehetne az elfogult riporternőből kiegyensúlyozott városvezető? Most épp ingyenes BKV-t ígér a 18 év alattiaknak, amit már az LMP is javasolt egyszer a közgyűlésben.
Kell még szót ejtsünk a szintén váratlanul felbukkant és épp ezért tök ismeretlen Kerpel-Fronius Gáborról, aki a Momentum színeiben inkább idézi fel immár az SZDSZ egykori másodvonalát — bár az elején még Puzsér 2.0-ként próbálta magát pozícionálni. Illtetve egész pontosan, ezt írtuk róla: Puzsér 2.0 — A Sétáló Budapestnél jártunk: Robi azon morfondírozott, visszalépjen-e a Momentum javára. Azóta kiderült, hogy bár nagyon szeretné, hogy a puzsérista-jobboldali szavazók számára is vonzó legyen, erre mégsem ő a legjobb jelölt.
A Momentum viselkedése és szövetségi politikája rövid taktikázás után a választókban beazonosítja majd őket, mint liberálist, vagy balliberálist. Egy jobbfajta kiadást láthatunk, de inkább valamilyen segédcsapatnak tűnnek, semmint önálló erőnek. A Momentum azok pártja lesz a jövőben, akik még haboznak közvetlenül a DK-ra szavazni, de már az MSZP-t unják és megelégelték az LMP töketlenségét, akiknek tíz év türelmi időt szavaztak meg.
A Sétáló Budapest felvállalása mint végülis egyértelműen kiderült nem szerepel Kerpel-Fronius komfortzónájában. Rákérdeztünk személyesen, nem fogja felvállalni, félmegoldás meg nem megoldás. Egy kicsit magunkat is hitegettük, amikor ezt reméltük. Pedig ezzel a Momentum valóban ziccert hagy ki. A Sétáló Budapest adaptálásával végleg átvehetné az LMP szerepét a politikában, szakembergárdájukkal együtt, ami szintén kevés van a Momentumnak. Így igazából Kálmán Olga táskahordójának látszanak jobbról, balról pedig Karácsony — és a furcsamód általa fémjelzett MSZP játsza el a másik balek szerepét. A verseny hármójuk közt már most álversenynek tűnik. Nem fogadnék rá nagy tétekben és nincs is jelentősége, a "nyertestől" függetlenül maga az előválasztás már érdektelenségbe fog fulladni. Budapest elfordul a politikától és a Balaton irányába veszi az irányt.
Épp ezért töltsd ki felmérésünket, melyik jelölt volna a legesélyesebb kihívója Tarlós Istvánnak ha 1:1 ellen indulnának, itt az oldalon belül vagy ezen a linken:
Mi már tavaly decemberben Kálmán Olgát javasoltuk egy korábbi felmérésünk alapján a balliberálisok számára. Ugyanakkor fennáll a veszélye, hogy a valódi választáson Puzsér Róbert végül jobban szerepel, mint az előválasztás esélyese Kálmán Olga. Kiváncsi vagyok, hogy ez változott-e azóta...
Karácsony a baloldal kedvence, jobboldalról csak Puzsér tudna szavazókat szerezni
Megdöbbentő: bármelyik ellenzéki vagy független jelöltről van is szó, az elutasítottság ("Sosem szavaznék rá") a meghatározó értékelés — egyedül a legnagyobb választói tömb, a Fidesz bázisa áll ki egységesen Tarlós István mögött, de szükség esetén Pokorni Zoltán vagy Kocsis Máté mögött is felsorakoznának 75-82% arányban. A szavazók másik felét jelentő ellenzéki térfélen ilyen integratív jelölt nincs, mindenkit többen utálnak, mint ahányan igazán szeretnek: még a Macaulay Culkin-mosolyú Karácsony Gergelyt is. Népszerűségről beszélni igazából nem lehet.
Az ellenzéki és bizonytalan, egyéb szavazók közül:
- Karácsony Gergely: 23.2% szavazna rá — 24.3% sosem szavazna rá.
- Puzsér Róbert: 18.6% szavazna rá — 40.3% sosem szavazna rá.
- Kálmán Olga: 17.8% szavazna rá — 29.2% sosem szavazna rá.
A kormánypárti szavazók közül:
- Tarlós István: 72.8% szavazna rá — 3.5% sosem szavazna rá.
A főpolgármesti előválasztás könnyen lehet, hogy újra Gyurcsány Ferenc korai győzelméhez vezet, de amilyen gyorsan végeznek tőrdöfései hátbaszúrt és kijátszott ellenzéki ellenfeleivel most a zűrzavar közben, éppolyan könnyen fordíthatja meg ez a pyrrhus-i győzelem az össz-ellenzék amúgy számszerű előretörését az önkormányzati választásokon — amit tisztességes alkukkal és valódi összefogással akár meg is nyerhettek volna közösen.
Ez tántoríthatja el a pártokhoz hasonlóan vagy még jobban megosztott, meghasonlott, kiábrándult szavazókat. És hoz helyzetbe majd hosszútávon Puzsérhoz hasonlóan váratlanul felbukkanó, de valószínű nála furfangosabb politikusokat. A kampánytámogatási rendszer ráadásul kedvez az új belépőknek. A mostani pártrendszer recseg-ropog, éppen Gyurcsány Ferenc a katalizátora a pártállami maradványok végső elmúlásának. Miközben a felmérések szerint a DK órái is megvannak számlálva.
A most időlegesen létrejött váratlan átrendeződés újabb és újabb pártnépszerűségi földcsuszamlásokhoz vezethet. A mostani főpolgármester választás ennek az előjele lesz.