„Szerintünk akkor lesz igazságos Európa, hogy ha senkit nem érhet hátrány amiatt, amilyennek született. Éppen ezért, ha bejutok az Európai Parlamentbe, az első számú prioritásom az lesz, hogy uniós szinten minden tagállamban kötelező legyen eltörölni a női egészségügyi termékekre fizetendő ÁFA-t. Az, hogy az állam nyerészkedik azon, hogy valaki valamilyennek született, és nem elég, hogy még önmagában erre kell költeni, de erre még adót is kivetnek, az egészen egyszerűen felháborító.” — Nemes Balázs, Momentum.
Tényleg akkor lenne igazságos vagy ez valami Móricka-vicc?Ők is nagyon igyekeznek...
Gondoltam a kampányhajrában sorra veszem az EP-választáson induló pártok fő üzeneteit. Indokolatlanul keveset foglalkozunk ugyanis a politika tartalmi részével — kivéve persze a köztévét, amelyik a migráció témáját egészen alaposan bemutatja napi szinten... Többet foglalkozunk a személyekkel, meg azzal, hogy ki kivel nem fog össze, hány nyamvadt százalékot sikerül kipréselnie egy netes felmérésen és kire nem érdemes szavazni, mert kiesésre esélyes és hasonló másodlagos dolgok — csupa politikai bulvár. De azzal, hogy ez a sok párt mégis, mi a fenét képvisel szinte semmit. Mindegyik megérne egy posztot. Pontosabban erről kéne beszélnie mindenkinek. Ez lenne a sorozat első része a Momentum EP-választási ígéreteiről.
A magam részéről jóindulattal követem a fiatalok pártjának mozgását a Nolimpia kezdeményezés óta. Néha szurkolok, néha bosszankodom. Az, hogy 3%-ot elértek a választáson szerintem ragyogó eredmény és büszkék lehetnek magukra. Olyan formációkat előztek le, mint az Együtt vagy a MoMa vagy épp a Munkáspárt meg mindenki kedvence, a Kétfarkú.
A Momentum EP-kampánya számomra most csalódás. Bár láthatóan szeretnék a legszélesebb közönséget megcélozni a legáltalánosabb közhelyeket bedobva: "kórházat, iskolát, munkahelyeket" szeretnének az uniós támogatásokból. Megérne egy elemzést, hogy most mire költjük. Azt hiszem mindenki meglepődne. Nyilván pusztán erre a három területre szűkíteni a források felhasználását szűklátókörűség volna, a Momentum egyszerűen kiválasztotta a két fájó pontot, amiről napi szinten kapunk híreket. Költeni azonban sok másra is kell, infrastruktúrára, közösségi közlekedésre, turizmusra. Vagy épp klímavédelemre, amire pl. nem költünk, pedig az aszályok és árvizek egymásutánisága a magyar agrárium számára már most sem egyénileg megoldható kihívások.
De nem rögtönöznék most egy komplett programot. Nyilván erre boci szemekkel bármely kezdő politikus rámondhatja, hogy persze ezek is fontosak neki. De ezzel nincs letudva a gondom: a prioritások mögött nincs sosem átgondolás. Ad-hoc születnek meg a színes, szagos, semmitmondó kampányígéretek, háttérmunka, hatástanulmányok és megvalósíthatósági tanulmányok nélkül.
Hiányolom a konkrétumokat az üres lózungok között, de Nemes Balázs az egyik vitában bedobott egyet, amivel akár egyet is érthetnék. Legalábbis addig a pontig, hogy esélyegyenlőség. És pedig a nemek között. Európát sok más egyenlőtlenség is jellemzi. De ettől még a feminista témák szakszerű képviseletére vállalkozni egy valid pont lehet. Egyetértünk.
Nemes Balázs momentumos képviselőjelölt Európa legnagyobb problémáját azonban abban látja, hogy ÁFA van a tamponon — és ezt csak a nőknek kell megfizetnie.
"Ez veszélyes!"
Beszélhetnénk a 10-20%-os gender pay gap-ről, viszont kelet-nyugat összehasonlításban a különbségek jóval kirívóbbak: 300-400%-kal keresnek többet a nyugati munkavállalók, szegény-gazdag viszonylatban országon belül is, európai szinten pedig végképp nagyobb a különbség.
De hogy a tamponáfa számítson elsődleges prioritásnak...?
Az Uniónak valóban van irányelve az ÁFÁ-ra vonatkozóan. Az elméleti lehetőség adott tehát, hogy a női egészségügyi termékek tárgyi áfamentessé váljanak (ami most tagállami hatáskör eldönteni), ez viszont alig enyhítene a magyar nők esélyegyenlőségén — mondjuk az átlag nyugati férfiak anyagi lehetőségeivel összevetve. Legalább egy vaskos demagógiával üzenhetett volna a Momentum, hogy tényleg nagyon szeretne tenni a nőkért. Mert ez még szépségtapasznak is kevés. Pláne elsődleges prioritásként.
Teszem azt: miért ne lehetne TB-támogatottá tenni ezeket az egészségügyi termékeket? Ehhez még pl. unió se kéne. Teljes mértékben nemzeti hatáskör. A rászoruló nők számára akár ingyenesen is biztosítani lehetne azt, ami szükséges. Együtt mondjuk a fogamzásgátlókkal, amik segíthetnének megelőzni a tinédzserkori terhességeket a leghátrányosabb rétegekben, amik lányok, nők százezreinek jövőjét veszik el — nyomorba születő gyerekeikével együtt. Az ötletbörze végtelen, mint egy női táska tartalma.
Ha fontos számodra a téma, akkor rosszul mérlegelt, ötlettelen és átgondolatlan politikai ígéretek helyet javaslom az olyan kezdeményezések támogatását, mint a nemluxustáska:
nemluxustaska | Nem luxus táska - kampány a nők támogatásáért
A kampány célja, hogy rászoruló nőknek egy táskába összecsomagolva alapvető női higiéniás és fehérnemű csomagot gyűjtünk, amit a kampány után a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Miklós utcai Szociális Központjában a nehéz körülmények között levő nőknek adományoznánk. Hiszünk abban, hogy nem csupán a decemberi hónapban van szükség a segítségre.
Ahogy a körúton kívül, úgy a jómódú felsőközéposztály gyakran arányérzék hiányáról tanúskodó, szokásos, liberálisnak vélt szűklátókörűségén kívül is van élet.
Sőt főleg csak ott van.
Kitölthető legfrissebb felmérésünk az EP-választásra, mondd el a véleményed, köszönjük!
- A kutatások pártos interpretációja külön műfaj lett: Amit a HVG.hu elfelejtett megírni az LMP-ről és a Medián felméréséről
- Egy kis összellenzék-bashing, hogy jó legyen a napod: Tyúkeszűek és Szél-kakasok az ellenzéki politika szemétdombján
- Még több kampány: Kihagyott tizenegyes: Újbudán indul a DK-s doki, aki nem rúgott labdába Kaposváron